10 Soruda Cisco CCNA Sertifika Sınavı

Cisco CCNA  sertifikası IT sektörünün en çok talep gören sertifikalarının başında gelmektedir. Cisco CCNA sertifikası ve sınavı hakkında birçok yazıyı bu blogda bulabilirsiniz. Ayrıca Youtube kanalımda da birçok video var. Bu yazıda sık sorular soruları bir araya getirmeye çalıştım.

1.CCNA Sınavında kaç soru yer alıyor ve bu soruları cevaplamak için ne kadar süremiz var.

CCNA sınavında ortalama 102-103 soru gelmektedir. Bu soruları cevaplamak için 120 dakikanız var. Fakat Cisco ana dili İngilizce olmayanlara +30 dakikalık bir ek süre veriyor yani toplamda 150 dakika süreniz oldu.

2. Sınav Ücreti ne kadar?

7 Temmuz 2021 tarihi itibariyle Cisco CCNA  sınav ücreti 300 Dolardır. Güncel fiyatı görmek için bu linki kullanabilirsiniz.

3. Sınavda Başarılı Olmak İçin Gerekli Minimum Puan Nedir?

Sınavı geçebilmek için 1000 üzerinden 825 puan almanız gerekiyor.

4.CCNA R&S Sertifikasını Almak İçin Girilmesi Gereken Sınav/Sınavlar Hangileridir, Sınav ne zaman oluyor?

Cisco CCNA sertifikasını almak için 200-301 kodlu sınava girmelisiniz. Sınavın belirli bir günü ve saati yok. Yılın her günü Pearson Vue sınav merkezlerinin ve sizin uygun olduğunuz bir gün ve saatte sınava girebilirsiniz. Pendemi nedeniyle Nisan ayından itibaren Cisco sınavlarına evinizden online gözetmen ile girme seçeneği sunuldu.

5.Sertifikanın geçerlilik süresi var mı? Yenilemek için ne yapmalıyım?

CCNA R&S sertifikası 3 yıl geçerlidir. Yenilemek için tekrar CCNA sınavına girebilirsiniz ya da şu sınavlardan birini geçerek yenileyebilirsiniz  ( bu sınavlara mevcut CCNA sertifikanızın süresi bitmeden girmelisiniz.) ; CCNP sertifikasının herhangi bir sınavı, CCIE yazılı sınavı.

6.Sınavda hangi uygulama (Lab) soruları çıkıyor?

2022 Mayıs ayından beri ortalama 2-3 tane lab sorusu çıkmaktadır.

7. Sınavda başarısız olduysam, tekrar girmeden önce ne kadar beklemeliyim?

Başarısız olduğunuz  bir sınava tekrar girmeden önce beş gün beklemek gerekir.

8. Cevabı verip ileri (Next) düğmesini tıkladıktan sonra kontrol için geri dönebilir miyiz?

Buna çok dikkat edin. Bir soruyu cevaplayıp geçtikten sonra tekrar geri dönüp cevabını değiştirme imkanınız yoktur. Emin olmadan ileri (next) düğmesine tıklamayın. Soruları cevaplamadan ileri geri gidebilirsiniz.

9. Hesaplamalar için kağıt kalem kullanabilir miyim?

Sınava Pearson Vue sınav merkezinde giriyorsanız sınavda kullanmanız için bir şeffaf kağıt ve kalem verilecektir. Online sınavda ise bir sanal tahta uygulaması kullabilceksiniz.

10. Sınava hazırlanmak İçin Tavsiye Edilen Kaynaklar Nelerdir?

Türkçe kaynak isterseniz kitabımı ve Udemy CCNA 200-301 eğitimimi tavsiye ederim.

Cisco’nun CCNA ve CCNP sınavlarına 15 Nisan 2020’den itibaren ev veya iş yerinden girme imkanı getirilmiştir.

31 yorum

  • Emeğiniz için teşekkürler Hocam. Ben sınava gireli bir hafta kadar oldu. Tecrübelerimi paylaşmak isterim. Online sınavda Kimliğinizin, kendinizin(selfi), çalışma masanızın 4 cepheden (ön, arka,sağ ve sol)dan fotoğrafını çekmenizi istiyor. 170 dk da 94 soru çıktı. 2 tanesi lab sorusuydu. Uygulama tam ekran oluyor. Arka planda çalışan uygulama varsa kapatmanızı istiyor. Ekranda sadece iki tuş var. Biri “Next” diğeri “End Exam” geçtiğiniz sorulara dönüş yapamıyorsunuz. Soruyu cevaplamadan da diğer soruya geçmiyor. Acil bir durumda Gözetmenle konuşablir yada yazışabilirsiniz. Sınav notu açıklanmadı sadece geçti yada kaldı ibaresi e-postanıza geliyor. Çok çalışmanızı tavsiye ederim. Herkese Başarılar.

 1. Selamlar,

  Öğrenci olduğumuzu ispat etmemiz halinde sınav ücretinde indirim alma imkanımız oluyor mu? Yanlış hatırlamıyorsam Microsoft’un sınavlarında yüzde 45 indirim alabiliyorduk.

 2. Hocam, CCNA sınavına girmek için ingilizcemizin illa ileri seviye mi olmasi lazım ve bundan sonrasında online girme şansımız olacak mı yoksa pandemi bitimine kadar mi, teşekkürler.

 3. Merhabalar, sınavda bir soruda 3 dogru secenek secin diyip biz 2 tanesini doğru işaretlesek ona göre mi puanlama oluyor bilginiz var mı? Sınavda simülasyon kesin olarak kalktı mı?

 4. Sınava dün 17.03.2024 te girdim. Geçmek için sınav tarihinden 4 hafta önce sıkı çalışmaya başlanmalı(networke dair hiç bilginiz yoksa bu süre 3-4 ay olmalı). En önemlisi cisconun sitesinde ccna me200-301 müfredatına göre çalışılmalı. Configure and verify ile başlayan konu başlıklarındaki lablar çıkıyor. Örn configure and verify ipv4 ipv6 assign and route, bu labları paket tracerda yapmalısınız. Örnek çalışma planı 4 hafta hergün 3saat konu anlatımı 1 saat lab şeklinde en iyi düzen, ben 3 hafta bu düzenle çalıştım ve geçtim. Sınavda toplam 83 soru 80 şıklı 3 lab var. Lablarda puan ağırlığı bulunuyor. Herkese bol şans

 5. Sinava varolan sertifikayi uzatmak icin girmekle yeni girmek arasinda ucret anlaminda bir fark goremedim.
  Ayni ucreti odeyeceksem neden acele edeyim, bir avantaji var mi sure dolmadan girmenin ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*