Cisco Nedir?Sertifikaları Neden Önemlidir?

 

Cisco Nedir?

Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan  aktif cihazların (router(yönlendirici), switch(anahtar), firewall(güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS& IPS  v.b.) %80’inden fazlası Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları deyince nasıl aklımıza Miscrosoft (Seveni de çok sevmeyeni de 🙂 geliyorsa, ağ&network  deyince dünyada akla Cisco gelir. Tabi son kullanıcı Cisco ismini pek bilmez. Bilse bilse Cisco’nun son kullanıcı için ürettiği cihazlara verdiği marka olan Linksys modem , AP gibi cihazlardaki ufacık Cisco logosodur.

Cisco Sertifikaları

Bilişimde sertifikasyonun önemi  konusununda verdiğim webseminerin kaydını izledikten sonra sözlerimi okumaya devam edebilirsiniz.Cisco sertifikasyonları, kişilere iş hayatında anında kullanabilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bilgi ve becerileri kazandırır. Laboratuvar çalışmaları ve gerçek hayata dayalı proje örnekleri yapıldığı için bireyler iş hayatına çok hızlı bir şekilde adapte olabilirler. 

 

CCENT :   Cisco Sertifikasyonlarına ilk basamak olarak kabul edilen Certified Entry Network Technician (CCENT) sertfikası, temel düzeyde ağ ve Cisco bilgisi sağlayarak kişilerin ağ dünyasına adım atmasını sağlar. 640-822 kodlu sınavı geçerek bu sertifikaya sahip olabilirisiniz. 

 

CCNA:

ICND1 – Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 ve ICND2 – Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2 olarak ikiye ayrılan müfredatı tamamlayıp 200-120 kodlu tek aşamalı sınavı geçerek alınan Cisco Certified Network Associate (CCNA) sertifikası, kişinin Cisco network araçlarını yönetebileceğini ve en verimli şekilde çalıştırabileceğini gösterir. CCENT sertifikasına sahip olanlar 200-101 kodlu sınavı geçerek iki aşamalı bir şekilde de CCNA olma imkanına sahiptirler.
Cisco Certified uzmanlar, network altyapılarını en verimli şekilde dizayn etmek, kurmak, iletişimi sürekli kılmak, performansı arttırmak ve altyapıdan kaynaklanan problemleri -oluşmadan-çözerek toplam network maliyetini düşürmek için gerekli uzmanlığa sahip olduklarını ispatlamış network profesyonelleridir.

CCNP:
Cisco Certified Network Professional (CCNP)  sertifikasyonu için,  300-101 ROUTE ,300-115 SWITCH ve 300-135 TSHOT  eğitimleri alınmalıdır ve adı geçen kodlu sınavlar geçilmelidir. Bugün her ne kadar CCENT ilk adım gibi sayılsa da Ülkemizde CCNA yerine CCNP Sertifikası istenmeye başlamıştır. CCNP olabilmek için CCNA sertifikasına sahip olmak gerekir.

CCIE:
Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) aslında Cisco’nun ilk sertifikasyonu idi. 1994 yılında başlayan bu sertifikasyon sisteminde hem yazılı hem uygulamalı bir sınavla bu sertifika elde ediliyordu. Cisco daha sonra işi kolaylaştırarak diğer sertifikaları geçerli kıldı.  Dünya’da son derece az sayıda olan CCIE’ler network konusunda dünyaca tanınmış otoritelerdir. CCIE sertifikasyonu için verilmesi gereken zorlu sınavı aşabilmek için, CCNP sertifikasyonunun ardından en az 2 yıllık yoğun tecrübe gerekmektedir. Hem uygulamalı hem yazılı sınavın ardından bu sertifikaya ulaşabilirsiniz. Genelde bu sınava yurt dışında girilse de Mobile CCIE Labs‘ın Ülkemize uğradığı zamanlarda da sınava katılmak mümkün.

Online Sınav Ortamını görmek istiyorsanız tıklayınız.

 

Cisco Sertifikası Neden Önemli?

Internet’in %80′inin Cisco networking çözümleri üzerinde çalıştığı günümüzde, kurumsal firmaların tamamına yakını network altyapıları için Cisco çözümlerini kullanmaktadır. Dünya genelinde Cisco İş Ortakları ile çözüm üretir. Bu iş ortaklarının seviyeleri vardır ve bu seviyelere göre Cisco’dan indirim alırlar. Bu seviyeye ulaşabilmek için iş ortaklarının bünyelerinde Cisco Sertifikalı kişileri çalıştırma zorunluluğu vardır. Örneğin Gold Partnerlik için minumum 16 Cisco Sertifikalı (4’ü  CCNA gibi) eleman çalıştırma zorunlulu vardır. Burada Cisco kendi cihazlarının kurulum ve desteğini verecek kişilerin ehil kişiler olmasını düşünerek bu şekilde bir ekosistem kurmuştur. Ayrıca CCNA Eğitimi alan birinin sadece Cisco özel bir eğitim almadığı aynı zamanda ağ&network eğitimi aldığı düşünülürse ( CCNA Eğitim müfredatındaki konuların az bir kısmı Cisco özel konulardır.) Cisco sertifikasına sahip olanların ilgi görmesinin sebebi anlaşılır.Bu yüzden Cisco sertifikaları, Bilişim Endüstrisinde yöneticiler tarafından kalite göstergesi olarak kabul edilen ve en fazla itibar gören networking uzmanlık sertifikalarıdır.

79 yorum

 1. Salam Aleykum Hocam Sanirim Hatirladiniz ciscotr.com.tr den Nasilsiniz Hocam Ben Subnetingi Okuyur Anliyorm mes 192.168.10.0/30 2 ustu 2 kadar =4 oldugnu anliyorumda 2 ustu 6 kadar subnet oldugnuda anliyorum fakat bu subnetleri 255.255.255.252 gibimi yazmaliyim bu bir subnet oldu ya kalanlari nasil yapiliyor 2 ustu 6 da 64 tane subnet oldugu vardir subnetler nasil ayrilir Kafam cok karisiyor burda Yardimci olursaniz sevinirim

  • cemal abi ağ işletmeniyi lise çağında ccna oldum ama ccna security alanında biraz eksiğim var ve videolarını takip ediyorum ıos imajını ve dosyasını koruma diye bi yazın var o yazıyla ilgili bir videolu anlatım gönderirmisin şimdiden teşekkürler 😀

 2. Merhabalar;
  cisco sertıfakalırndan edınmek, ag yapısını ogrenmek, ve en onemlısı network konsuunda iş sahıbı olmak ıstıyorum.. bunun ıcın nereden baslama gerekıyor acaba ?

 3. İşletme fakültesi mezunuyum.cisco eğitimiyle ilgili mülakata katılacağım.Deneyimlerim ıt sektöründen biraz uzakta.Yoğun bir ilgi var.Bu konuda ileriye yönelik beni nasıl yönlendirisiniz.Bu eğitimleri cisco sertifakalı kurslardan almakla bilgisayar mühendisi olarak üniversitede almak arasında ne fark vardır? teşekkürler.

 4. İşkurun cisco eğitimine katılacaksınız büyük ihtimalle. Deneyiminiz yoksa kendinizi çok zorlayarak eğitimden verim alabilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği bölümlerinde Cisco öğretmezler. Hatta temel network dersleri bile çoğu fakültede yoktur. İyi bir eğitim kurumundan çok çalışarak çok pratik yaparak eğitim alırsanız ileride IT sektöründe yeriniz olabilir.

 5. Abi ben lise 2 öğrencisiyim 1 haftaya dal seçeceğim önümde 2 seçenek var ağ işletmenliği ve web tasarım sizce hangisini seçeyim veya hangisinde ne kadar cisco önemli olur detaylı bir bilgi verirsen abi çok sevinirim.

 6. bilgisayar programcılıqı devlet tarafından pek onemsenmesede bu bolumde gelişim göstermek isteyenler varsa bana önerıde bulunabılırler mi..yenı mezun ve derslerı geçmekten başka bır şeye yaramayan ıyı bır realist..
  cisco yu yenı gördum hoşuma gıttı ımkanlar yuzunden daha fazla ınceleyemıyorum..boyleyken gelişim bıraz zor olsa tutunacak bır BEYNIMIZ var..herkese iyi günler..

  SercanÖzer.

 7. Arkadaşlar ben lisede ağ işletmenliği bölümü okudum ve şimdi ise bilgisayar öğretmenliği okuyorum cisco sertifikalarını itü’ den almayı düşünüyorum verilen ders notları ve sınavlar ingilizce oluyormuş bnm orta seviyenin biraz altında inglizcem var diyebiliriz yaz zamanında ingilizcemi geliştirip cisco kursuna gitmeyi düşşünüyorum İNGİLİZCE DERS NOTLARINI anlamakta güçlük çektiniz mi … Yoksa sertifikaları alabilmek için iyi bir ingilizce ye sahip mi olmak gerekiyor…

 8. cisco kurslarına gitmek gerekli mi? örneğin İTÜ yada Bilgeadam bu dersleri internetten alıp sınavlara girsek ve geçsek kabul olurmu ? illa ki bu yerlere gitmeye gerek varmı ?

  teşekkür ederim 🙂

 9. slm hocam ben lisedeyken internetten cisco belgesi sınavına girmiştim belirtilen süre içerisinde sınavı kazananlara bedava belge vereceklerdi bana mesaj gelmiş cisco sınavını kazandığıma dair benim ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.

 10. hocam ben bilişim teknolojileri mezunuyum okulda iken cisco sertifikasının ilk kısmını almıştık ama bn bunu devam ettirmek istiyorum rica etsem bana yardımcı olur musunuz?

 11. Hocam ben lisede internet ve ağ teknolojileri bölümü okudum ve üniversiteyide 2 yıllık olarak int.ve ağ tekn okuyorum.Bu sene son senem ben 4 yıllığa bu bölüm üzerinden tamamlamak istiyordum ama maalesef 4 yıllık olarak bizim bölüm yok.Sizce ne yapmam gerekir.Cisco sertifikasyon eğitimlerini en iyi nerde görebilirim ve sertifikaları alabilirim.

 12. Hocam Merhabalar,
  Ben Türk Telekom Tek. ve Mes. Lisesinde Ağ İşletmenliği Bölümü Okuyorum. Son Sınıfım.
  Ağırlıklı olarak Router Configuration-Ether-Channel-Sunucu Eğitimi Alıyorum.
  Üniv. de Ağ Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Bölümü okumak istiyorum.
  Bu yaz Ben ve 3 arkadaşım CCNA\CCNP Eğitimi almayı düşünüyoruz. IT sektöründe ilerlemeyi düşünüyoruz.
  Bize tek gereken biraz bilgi ve yardım.

  Yardımlarınızı ve Bizi bilgilendirmenizi bekliyorum.
  Teşekkürler..

  • Öncelikle kariyer yolculuğunuzda size başarılar dilerim. Hangi konularda yardım istediğinize dair mesajlarınızı sayfanın en üstünde bulunan iletişim linkindeki formdan bana yazabilirsiniz.Teşekkürler.

 13. merhaba
  ben endüstri mühendisliğini yeni bitirdim. bu işe başlayıp başlamama konusunda tereddütlerim var.

  ben bu işte başarılı olabilir miyim? bana getirisi ne olur ? maddi anlamda beni tatmin eder mi?

  şu an wissen akademie ye başladım 6 ay sürecek bir kurs kararsızım yardımcı olursanız sevinirim.

 14. hocam elektrık elektronık muhendıslıgı mezunuyum ag teknolojıler ve network alanında karıyerıme yon vermek ıstıyorum bıraz gec bır secım oldu ama nasıl bır yol ızlemelıyım tavsıyelerınızı alabılır mıyım

 15. merhaba ben liseyi acıktan bitirdim bilgisayar alanında eğitim istiyorum cisko network eğitimini hazırlık şeklinde ismek veriyor sizce bu eğitim bana yararlı olur mu? anlatırmısınız alternatif olarak ne yapabilirim.
  hızlıca dönerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 16. merbalar bende lıseden aldıgım ıkı adet cısco sertıfakası var ben bu sertıfakayı kıralayabılır mıyım yada satabılırmıyım bır yardımcı olursanız sevınırım

 17. Merhabalar, Wissen Akademi’ ye, sistem ve network uzmanlığı için yazılmayı düşünüyorum. Wissen Akademi ve sistem & network uzmanlık sertifikası hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
  Elektronik Haberlesme (MYO)
  DGS ile AÖF İşletme (Lisans) bölümü bitirdim.

  Teşekkürler.

 18. Hocam merhabalar. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Size sormak istediğim konu ;ben uzun yıllardan beri bilgisayar sektöründeyim. Tamir olarak ta tablet pc, pc anakart tamiri bga vs elektronik te de iyiyim. Yazılım olarak server ad exch vmware vs orta seviye diyebiliriz hergün üzerine katarak ilerliyorum. Network işinde 1 senedir varım lakin genelde pasif tarafta yani sonlandırma test vs gibi. Çok nadiren sisteme müdahale ediyorum. Şuan cisco sertifikalarıyla bikaç gündür kafayı bozmuş durumdayım. Kendime kararlılık konusunda güveniyorum. Ccna ile başlayıp ilerliyeyim diyorum lakin ne zaman büyük bir karar alsam hayatımla ilgili hep tahsil sıkıntım beni durduruyor. Cesaretimi şevkimi kırıyor. Üniversite okuyamadım maalesef. Bu durumda bu sertifikaları almak abest kaçarmı. Hangi yolu izlememi tavsiye edersiniz. Bu sertifikalara hiç girmeyip bu sektörde farklı alanlarla mı ilgileneyim. Üniyi Dışarıdan bitirme niyetim de var.Sertifikalarla tahsil durumunu kısmen bertaraf edebilir miyim? Çalışma ve başarılarınızın devamını diliyorum. Hoşçakalın.

  • MYO Mezunu olup Cisco sertifikalarında ilerleyip mühendis poziszyonunda çalışanlar var. Açık öğretimde olsa üniversite bitirin ve CCNA almaya odaklanın. Kolay Gelsin.

 19. Hocam ben elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum..Gömülü sistemler üzerinde programlama yapıyorum..
  Bunun yanında internet üzerinden kontrol olayını çözmek istiyorum..Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir..
  Teşekkürler..

 20. Merhabalar,
  Ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve kariyerime network alanında yön verme niyetindeyim. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi, bölüm müfredatında 1-2 istisna dışında spesifik bir ders verilmiş değil. Öte yandan, 5-6 ay sürecek kurlar için vaktim yok ve CCNA için temelim çok kuvvetli. Dolayısıyla, yapacağım sınav odaklı çalışmayla CCNA sertifikasyon sınavına direk girerek sertifika alabilir miyim, yoksa evvelsinde CCENT sınavını mı almam gerekiyor? Bu konuya netlik kazandırabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

 21. Merhaba Hocam,
  3 ay önce yazılım firmasında eğitim ve proje danışmanlığı yaptım şimdi 6 mağazalık özel bi sektörde bilgi işlem kısmındayım mağazanın ağ yapısı hakkında bilgim var şimdi cisco asa5506-k9 cihazı kurulcak eğitimini alacam ve bu kısımda da ilerlemek istiyorum bir kaç gündür araştırma yapıyorum İngilizcem yok denecek seviyede az olduğunu düşünüyorum bi engeli olur mu nasıl ilerlemeliyim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim saygılarımla.

  • asa kurulucaksa önce ccna bilginiz yoksa ccna eğitimi almalısınız ki blog sayfamda fazlasıyla bilgi var(nasıl ccna olunur yazısına bakın) sonrasında da ccna security eğitimi almalısınız.

 22. Merhabalar,
  Elektronik ve haberleşme müh.mezunuyum .CCNA belgesi almak istiyorum bunun için öncelikle hangi kurslara gitmem gerekli,yani genellikle kursların eğitim süreleri 2 hafta ile sınırlı oluyor,2 haftalık bir eğitim CCNA belgesi almak için yeterli midir?

 23. Merhabalar hocam size birkaç sorum olacaktı öncelikle ccna sertifikasını almak istiyorum. Lisede ağ işletmenliği dalını okudum ve orda ağ sistemleri ve cisco cihazlarının yönetimi ve kurulumu hakkında baya bilgi edindim bu bilgilerimi belgelendirmek amacıyla cisconun sertifikalarını almam gerekiyor. Bunun içinde cisconun ilk sertifika basamağı olan CCNA sertifikasını almam gerekiyor daha önceden aldığım eğitim şuanda güncel ve taze durumda sadece CCNA sınavına girmem yetiyor bana bide Bu CCNA sertifika sınavı ingilizce yapılıyor diye öğrendim. Bunun türkçe sınavı varmı acaba bu konuşarda beni bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim .

 24. Hocam öncelikle merhabalar. Verdiginiz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. 2 senedir ciscoyu takip edip araştırıyorum. Fakat aklimda hala cozemedigim yerler var. Simdi ben erciyes universitesi mekatronik muhendisligi 3. Sinif ogrencisiyim. Bir abimin tavsiyesi uzerine cisco sertifikalarini almak adina kursa katilmayi dusunuyorum. Şimdi benim bölumumde makine muhendisliginin , elektrik elektronik muhendisliginin ve biraz da yazilim muhendisliginin sentezini goruyiruz. Daha cok otomasyon sistemleri uzerine ogrenim goruyiruz. Ag uzerine bilgisayar ve programlama uzerine ilgim de cok. Simdi bu sertifikalari almam ile benim bolumum icin ne faydasi olabilir benim bolumum ile alakasi varmidir ilerde is dunyasinda mekatronik muhendisi olarak girecegim bir işte bana yardimi dokunabilir mi ? Simdiden tesekkur ediyorum ilginiz icin bana yardinci olabilirmisiniz ?

  • Merhaba. Endüstri 4.0 diye bir şey duydunuz mu bilmem. Duymadıysanız bir araştırın. Yakın zamanda o uğraştığınız bütün makinalar bir networkün (ağın) parçası olacak. Bunun sonucunda ağ-network bilgisi olan mekatronik mühendisleri daha bir öne çıkmış olacak. CCNA eğitiminin büyük kısmı temel network bilgisidir. Bir şekilde bu eğitimi almanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

 25. Merhaba
  Öncelikle şunu belirteyim ortalama bir bilgisayar kullanıcısı kadar bilgim var sistem , yazılım , network ile ilgili terimlerden haberim bile yok diyebilirim.
  İnternette yaptığım bir gezintide yazılımcılığın algoritma ve matematik üzerine kurulu olduğunu okudum ve Marmarada Halkla İliş. okuyan sözel bir öğrenci olduğumdan pek çekici gelmedi açıkcası.
  Network konusunda ise ; bilgisayarların birbirine bağlanılması , bunun planlanması , güvenliğinin sağlanması ve bunlarının tümünü düzenleme yetisi bana çekici geldi diyebilirim.
  Forumlarda yaptığım araştırma da hayal kırıklığı yarattı 🙂
  Dediğim gibi benim gibi terimleri bile bilmeyen kimseler bu kurslara hiç başlamamalı tezini savunan bir çok insan gördüm 🙂 Öncelikle sevdiğim bir işe kendimi adama konusunda hiç bir zaman problem yaşamadım ama bir kursa yazılıp hiç anlamadığım bir dilden konuşan insanlar arasında da kalmak istemem.
  Bu yüzden ; bu konuda yönelebileceğim bir kurs veya yol haritası önermenizi rica edeceğim.

 26. ben lise okuyorum açıktan şuanda ismekte bilgisayar sistem bakım onarım kursuna gidiyorum burdan sonrada ağ ile ilgili bir kursa gideceğim ingilizcem yazılan şeyleri anlayacak kadar iyi fakat cisco sertifikasını alırsam iş bulma olasılığım nedir lise olarak gözüken eğitim durumumla

 27. Merhaba ben elektrik elektronik 3. sınıf öğrencisiyim. Bu sertifikanın mesleğimle ilişkisi nedir ve sertifikayı almamın bana meslek hayatımda ne gibi + ları olur? beni bu konuda aydınlatabilir misiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*