Ruijie Networks ve Ürün Ailesi

Bu yazıda sizlere Ruijie Network ve ürün ailesinden bahsedeceğim. Son yıllarda ülkemizde network alanında hem bireysel hem de kurumsal pazarda çok sayıda marka yer almaya başladı. Bunun sonucunda markalar arasında oluşan rekabet hem teknolojik olarak gelişmiş ürünlerin piyasada yer almasına hem de fiyat olarak kullanıcıların yüzünü güldüren rakamların ortaya çıkmasına neden oldu. İşte bu markalar arasında yenilikçi teknolojileri ve rekabetçi fiyatlarıyla öne çıkan Ruijie’yi gelin yakından tanıyalım.

 

Ruijie Network Hakkında

Ruijie, Çin’in önde gelen network ürünleri üreticilerinden biridir. Yenilikçi teknolojiler üreten öncü bir marka olan Ruijie, anahtarlar, kablosuz ağ cihazları, ağ geçitleri, yönlendiriciler, bulut sınıfı, güvenlik, BT yönetimi ve kimlik doğrulama alanlarında ürünler üretmektedir. Ruijie’nin 6 Ar-Ge merkezi, 59 şubesi, 5000’den fazla çalışanı (%50 si ar-ge çalışanıdır) ile devlet kurumları, telekomünikasyon, finans, eğitim, sağlık, internet, enerji, ulaşım, turizm, ticaret, üretim vb. gibi çeşitli sektörlerde Türkiye’nin de içinde olduğu  50’den fazla ülke ve bölgeyi kapsayan hizmet veren 250.000’den fazla kanal ortağı vardır. 2000 yılında kurulan Ruijie, ürün ve çözüm inovasyonu üzerine derinlemesine senaryo odaklı uygulama deneyimi oluşturmakta ve böylece tüm endüstrilerin dijitalleşmesine yardımcı olmaktadır.

Gartner’in 2019 3.çeyrek raporlarına göre Ruijie, kurumsal kablolu & kablosuz (10/25 Gbps) üretici market segmentinde ilk 5’te yer almıştır. Çin’de ise kurumsal Wi-Fi pazarında 2. kurumsal switch pazarında ise 3.sırada yer almıştır.

 

Ürün Grupları

Ruijie’nin ana ürün grubu; anahtarlar, kablosuz ağ ürünleri, ağ geçitleri, yazılım çözümleri, yönlendiriciler ve ruijie cloud olarak sıralanabilir.

Anahtar ürün grubunda, veri merkezi anahtarları, omurga/kümeleme anahtarları, erişim anahtarları, çıplak kasa anahtarlar  ve endüstriyel anahtarlar bulunmaktadır.

Kablosuz ağ ürünleri grubunda, iç mekan erişim noktaları, duvar tipi erişim noktaları, dış mekan erişim noktaları, kablosuz denetleyiciler bulunmaktadır.

Ağ geçidi ürün grubunda, buluttan yönetilen güvenlik ağ geçitleri ve yeni nesil entegre ağ geçitleri bulunmaktadır.

Yazılım çözümleri ürün grubunda, güvenlik yönetim çözümleri, AAA yönetim çözümleri, ağ yönetim çözümleri bulunmaktadır.

 

Yönlendirici ürün grubunda, kümeleme yönlendiricileri ve erişim yönlendiricileri bulunmaktadır.

Bulut ürün grubunda ise ileride ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz Ruijie Cloud bulunmaktadır.

 

Ölçekleme (DataCenter-Orta&Büyük Ölçekli Projeler)

Ruijie, 25G/100G veri merkezi çözümleriyle telekom firmaları, veri merkezleri ve kurumsal firmalara yönelik ürünler sunmaktadır.

Ruijie’nin 25G/100G Ağ Çözümünün Temel Özellikleri ;Yüksek ölçekleme, düşük gecikme süreleri, otomasyon ve görselleştirme.

Yüksek ölçekli ağ desteği ile 2 katmanlı mimari ile 1000-2000  arası sunuculu bir yapı kurabilirken, 3 katmanlı mimari ile 20000 sunuculu bir yapı kurulabilmektedir.

RDMA (Remote direct memory access) teknolojisine dayalı ultra düşük gecikme sayesinde mikro saniyelerin altında veri gecikmesi yaşanan mimariler oluşturabilir.

Otomasyon ile sıfır yapılandırma ile büyük ölçekli kümelenmiş mimarileri  hızla devreye alabilirsiniz. ZTP (Zero Touch Provisioning) modu sayesinde otomatik olarak oluşturulan yapılandırma komut dosyalarını (işletim sistemi yazılımı dahil) anahtarlara otomatik olarak gönderebilirsiniz.

INT (In-band Network Telemetry) ve  GRPC ile görselleştirilen ağı gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

 

CLI Komut Satırı

Ruiji CLI, piyasada hakim olan markalara benzer sözdizimine (sytnax) sahip olmasıyla göze çarpmaktadır. Örneğin user exec  moda geçiş için enable komutunun yazılması ya da global yapılandırma moduna geçiş için configure terminal komutunun yazılması gibi . Gelin beraber bazı temel yapılandırma komutlarına bakalım.

Öncelikle cihaza konsol kablosuyla bağlantı yapıp uzaktan erişim için bir yapılandırma gerçekleştirelim.

Ruijie>enable

Ruijie#configure terminal

Ruijie(config)#interface vlan 1

Ruijie(config-if-VLAN 1)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

Ruijie(config)#ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 192.168.1.2

Ruijie(config)#line vty 0 4

Ruijie(config-line)#password ruijie

Ruijie(config)#enable password ruijie

 

Yukarıdaki yapılandırma ile anahtara 192.168.1.1 yönetim IP adresi atadık. vty parolası için ruijie verdik. Yine aynı şekilde enable parolası için de ruijie kullandık. Bundan sonra Putty vb. bir istemci yazılımı ile 192.168.1.1 adresine telnet yaparak cihaza giriş yapabiliriz. Komutlar birçoğunuza çok tanıdık geldi değil mi?

Not: Ruijie cihazlar varsayılan olarak Ruijie hostname ile gelir.

Aşağıdaki videoda Ruijie ile Cisco komutlarının karşılaştırmasını görebilirsiniz.

..

 

Rakiplere Göre Avantajları

Ruijie veri merkezinden kurumsal yapılara, kablosuz ağ çözümlerinden SMB ürünlerine kadar geniş bir yelpazede teknolojiler üreten bir firmadır. Ruijie’yi diğer firmalardan farklı kılan en önemli özelliklerden biri AR-GE’ye verdiği önemdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ruijie çalışanlarının yarısı AR-GE bölümünde çalışmaktadır. Bu sayede yenilikçi teknolojiler üretilerek bunları ürünlerine hızlı bir şekilde entegre etmesi onu bir adım öne çıkarmaktadır.

Ruijie’yi sektördeki önemli markalarla kıyaslayan Gartner Peer Insights, bilindik markalara göre daha yüksek puanlar aldığını göstermektedir.

Ruijie fiyat/performans olarak diğer rakiplerine göre cazip tekliflerle kullanıcıların projelerinde tercih ederken ilk sıralara yazdığı bir marka olmaya başlamıştır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*