10 Soruda Cisco CCNA Sertifika Sınavı

Cisco CCNA  sertifikası IT sektörünün en çok talep gören sertifikalarının başında gelmektedir. Cisco CCNA sertifikası ve sınavı hakkında birçok yazıyı bu blogda bulabilirsiniz. Ayrıca Youtube kanalımda da birçok video var. Bu yazıda sık sorular soruları bir araya getirmeye çalıştım.

1.CCNA Sınavında kaç soru yer alıyor ve bu soruları cevaplamak için ne kadar süremiz var.

CCNA sınavında ortalama 102-103 soru gelmektedir. Bu soruları cevaplamak için 120 dakikanız var. Fakat Cisco ana dili İngilizce olmayanlara +30 dakikalık bir ek süre veriyor yani toplamda 150 dakika süreniz oldu.

2. Sınav Ücreti ne kadar?

24 Şubat 2020 tarihi itibariyle Cisco CCNA  sınav ücreti 255 Dolardır. Güncel fiyatı görmek için bu linki kullanabilirsiniz.

3. Sınavda Başarılı Olmak İçin Gerekli Minimum Puan Nedir?

Sınavı geçebilmek için 1000 üzerinden 825 puan almanız gerekiyor.

4.CCNA R&S Sertifikasını Almak İçin Girilmesi Gereken Sınav/Sınavlar Hangileridir, Sınav ne zaman oluyor?

Cisco CCNA sertifikasını almak için 200-301 kodlu sınava girmelisiniz. Sınavın belirli bir günü ve saati yok. Yılın her günü Pearson Vue sınav merkezlerinin ve sizin uygun olduğunuz bir gün ve saatte sınava girebilirsiniz. Pendemi nedeniyle Nisan ayından itibaren Cisco sınavlarına evinizden online gözetmen ile girme seçeneği sunuldu.

5.Sertifikanın geçerlilik süresi var mı? Yenilemek için ne yapmalıyım?

CCNA R&S sertifikası 3 yıl geçerlidir. Yenilemek için tekrar CCNA sınavına girebilirsiniz ya da şu sınavlardan birini geçerek yenileyebilirsiniz  ( bu sınavlara mevcut CCNA sertifikanızın süresi bitmeden girmelisiniz.) ; CCNP sertifikasının herhangi bir sınavı, CCIE yazılı sınavı.

6.Sınavda hangi uygulama (Lab) soruları çıkıyor?

24 Şubat 2020’den sonra güncellenen CCNA 200-301 sınavında şimdilik lab sorusu çıkmıyor. Çoktan seçmeli ve sürükle bırak tarzı sorular bulunuyor.

7. Sınavda başarısız olduysam, tekrar girmeden önce ne kadar beklemeliyim?

Başarısız olduğunuz  bir sınava tekrar girmeden önce beş gün beklemek gerekir.

8. Cevabı verip ileri (Next) düğmesini tıkladıktan sonra kontrol için geri dönebilir miyiz?

Buna çok dikkat edin. Bir soruyu cevaplayıp geçtikten sonra tekrar geri dönüp cevabını değiştirme imkanınız yoktur. Emin olmadan ileri (next) düğmesine tıklamayın. Soruları cevaplamadan ileri geri gidebilirsiniz.

9. Hesaplamalar için kağıt kalem kullanabilir miyim?

Sınava Pearson Vue sınav merkezinde giriyorsanız sınavda kullanmanız için bir şeffaf kağıt ve kalem verilecektir. Online sınavda ise bir sanal tahta uygulaması kullabilceksiniz.

10. Sınava hazırlanmak İçin Tavsiye Edilen Kaynaklar Nelerdir?

Türkçe kaynak isterseniz kitabımı ve Udemy CCNA 200-301 eğitimimi tavsiye ederim.

Cisco’nun CCNA ve CCNP sınavlarına 15 Nisan 2020’den itibaren ev veya iş yerinden girme imkanı getirilmiştir.

21 yorum

 1. Selamlar,

  Öğrenci olduğumuzu ispat etmemiz halinde sınav ücretinde indirim alma imkanımız oluyor mu? Yanlış hatırlamıyorsam Microsoft’un sınavlarında yüzde 45 indirim alabiliyorduk.

 2. Yaw herşeyi paraya bağlıyorsun kendi kurslarını öneriyorsun. Aldıkta ne oldu içi boşşşş. iki satır yazıyorsun kursumu al diyorsun. Birde youtube da çıkıyorsun dert para değil samimiyet falan filan… Neyse zaten sileceksin yayınlamayacaksın bu yorumu. Size başarılı para kazanmalar dilerim…. Bence ticarete atılın daha mutlu olursunuz öğretmenlik size göre deği gibi gönül işidir öğretmenlik …

  • Yayınladım buyrun. Keşke siz de erkek gibi gerçek kimliğinizle yorum yapsaydınız.
   Hangi kursumu aldınız? Ne gibi boşluklar gördünüz yazar mısınız?
   Yoksa gerçek bir kimlikle yorum yapma cesaretiniz olmadığı gibi bu sözleriniz de yalan mı?
   Trol deyip takmamak lazım aslında sizin gibileri.
   Ayrıca yayınlarımı iyi dinlerseniz illa benim eğitimimi kitabımı alın demediğimi, Udemy’de yorumlara bakarak başka bir kursu alabileceğinizi söyledim. Onlarca yıldır bedava eğitim veren, kargo ücretini de ödeyerek onlarca kitabı hediye eden birisine çok haksız yorumlar yapmışsınız.
   Bir de şu her şeyi paraya bağlama diyenlere çok gülüyorum. Misal gelin size 1 hafta şu verdiğim işte bedava çalışın desem gelir misiniz? Neden her şeyi paraya bağlıyorsunuz.
   Dediğim gibi ciddiye alsam üzülürüm ama halinize üzüldüm sadece.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*