10 Soruda CCNA Sertifika Sınavı
Cisco CCNA R&S  sertifikası IT sektörünün en çok talep gören sertifikalarının başında gelmektedir. CCNA sertifikası ve sınavı hakkında birçok yazıyı bu blogda bulabilirsiniz. Ayrıca Youtube kanalımda da birçok video var. Bu yazıda sık sorular soruları bir araya getirmeye çalıştım.

1.CCNA Sınavında kaç soru yer alıyor ve bı soruları cevaplamak için ne kadar süremiz var.

CCNA sınavında ortalama 55 soru gelmektedir. Bu soruları cevaplamak için 90 dakikanız var. Fakat Cisco ana dili İngilizce olmayanlara +30 dakikalık bir ek süre veriyor.

2. Sınav Ücreti ne kadar?

Ocak 2019 tarihi itibariyle sınav ücreti 325 Dolardır.

3. Sınavda Başarılı Olmak İçin Gerekli Minimum Puan Nedir?

Sınavı geçebilmek için 1000 üzerinden 810 puan almanız gerekiyor.

4.CCNA R&S Sertifikasını Almak İçin Girilmesi Gereken Sınav/Sınavlar Hangileridir?

CCNA R&S serfikasını almak için önünüzde 2 seçenek var. Ya direk 200-125 kodlu sınavı geçerek ya da önce ICND1 100-105 sonra da ICND2 200-105 kodlu sınavları geçerek. Biz birinci yolu tavsiye ediyoruz.

5.Sertifikanın geçerlilik süresi var mı? Yenilemek için ne yapmalıyım?

CCNA R&S sertifikası 3 yıl geçerlidir. Yenilemek için tekrar CCNA sınavına girebilirsiniz ya da şu sınavlardan birini geçerek yenileyebilirsiniz  ( bu sınavlara mevcut CCNA sertifikanızın süresi bitmeden girmelisiniz.) ; CCNP sertifikasının herhangi bir sınavı, CCNA Security, CCNA Colobration vb gibi Associate seviyede diğer sertifika sınavlarının herhangi biri, CCIE yazılı sınavı.

6.Sınavda hangi uygulama (Lab) soruları çıkıyor?

Sınavda çıkan Lab soruları şunlardır; ACL Sim, IPv6 OSPF Sim, EIGRP GRE Troubleshooting Sim, RIPv2 Troubleshooting, DHCP Sim, Access-list. Bunlar dışında bir lab gelmeyeceğini kimse garanti etmez.

7.Bir Lab sorusu kaç puana karşılık geliyor?

Cisco tarafından resmi bir açıklama olmamasına rağmen sınava girenlerin ortak tecrübelerine dayanarak ortalama 80-100 puan olduğunu söyleyebiliriz.

8. Cevabı verip ileri (Next) düğmesini tıkladıktan sonra kontrol için geri dönebilir miyiz?

Buna çok dikkat edin. Bir soruyu cevaplayıp geçtikten sonra tekrar geri dönüp cevabını değiştirme imkanınız yoktur. Emin olmadan ileri (next) düğmesine tıklamayın. Soruları cevaplamadan ileri geri gidebilirsiniz.

9.Komutları kısaca (örneğin conf t) yazabilir miyiz?

Sınava girenlerden komutları kısaca yazıp tab tuşu ile tamamlandığı geri bildirimi verenler olduğu gibi olmadığını söyleyenler de çıkabiliyor. Tavsiyem komutları tam olarak öğrenin.

10. Sınava hazırlanmak İçin Tavsiye Edilen Kaynaklar Nelerdir?

Türkçe kaynak isterseniz kitabımı ve Udemy CCNA 200-125 eğitimimi tavsiye ederim.
7 yorum

  1. Selamlar,

    Öğrenci olduğumuzu ispat etmemiz halinde sınav ücretinde indirim alma imkanımız oluyor mu? Yanlış hatırlamıyorsam Microsoft’un sınavlarında yüzde 45 indirim alabiliyorduk.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*