CCNA Sertifikası Nasıl Alınır?

 

Her ne kadar CCNA sertifikası ve eğitimleri ile ilgili blog sayfamda bir çok yazı olsa da 5 seneyi aşan bir zamanda gelen genel soruları da cevaplandıracağım bir yazıyı yeniden yazmak istedim.
Eskiden ağ(network) deyince bir kaç bilgisayar,yazıcı ve sunucudan oluşan bir yapı aklımıza gelirdi. Bugün ise IoT, yani nesnelerin İnterneti kavramı karşımıza çıkıyor. Nedir IoT? Evimizdeki kombiden kahve makinesine kadar bir çok şeyin ağın bir parçası olduğunu, birbirleri ile haberleştiklerini ve İnternete bağlandıklarını görüyoruz. Önceden, evimizde sadece masa üstü bir bilgisayar çevirmeli bağlantı ile İnternete bağlanırken, bugün laptoptan tablete, cep telefonundan diğer mobil cihazlara kadar sadece bir kişinin evinde 10 yakın İnternete bağlanan cihaz olabiliyor. Bunların anlamı nedir? Network büyüyor ve büyüyecek ve bu alanda daha fazla iş imkanı ortaya çıkacak.
Ağ deyince karşımıza dünya çapında bir marka olan Cisco çıkıyor. İndirim marketlerinden kargo şirketlerine kadar bir çok yerde Cisco IP telefonları görüyorsunuz ama belki de farkında değilsiniz. Yine iş ilan sitelerine girin bilgi işlemle ilgili bir çok işte Cisco sertifikaları olmazsa olmaz şartlardan biri. Nedir Cisco’yu dünya çapında bu kadar önemli yapan? Bir Amerikan markası olması ve Amerikalıların dahice pazarlama taktileri diyebiliriz. Fakat Cisco ürünlerinin kalitesi tartışılmaz. Hatta anlatılan bir hikayedir. Bir üniversitede Cisco Switchler ile ağ kuruluyor. Sonrasında switchin birinin olduğu yere duvar örülüyor ve SW duvarın arkasında kalıyor ve unutulup gidiyor. Yıllar sonra bir tadilat esnasında switche tekrar ulaşılıyor. Toz toprak içindeki SW yılllarca tık demeden çalışmış. İşte Cisco demek kalite demek. Son yıllarda performans olarak olmasa da fiyat olarak ciddi rakipler karşısına çıksa da Cisco yenilikçi teknolojileri ve sadece kendi cihazlarında çalışan protokolleri ile network dünyasının bir numarasıdır.
Bu sebeplerle Cisco sertifikaları dünya çapında geçerli ve aranan sertifikalardır. Yani İngilizceniz iyi ise Cisco sertifikanızla dünyanın her yerinde iş imkanınız olacaktır.
Network dünyasına giriş olarak CCNA sertifikasını söyleyebiliriz. Her ne kadar CCENT denen bir alt sertika olsa da ülkemizde pek rağbet görmüyor. Cisco sertifikaları kişilerin bilgileri güncel tutuyor. Aldığınız bir sertifika 3 yıl geçerli ve 3 yıl sonra yeniden sınava girip tekrar yenilemeniz gerekli. Böylece güncellenen müfredata göre yeni konuları da öğrenmiş oluyorsunuz. Bu sebeple Cisco sertifika sınavlarında hemen hemen 3-4 yılda bir güncelleme yapıyor. CCNA için en son güncelleme 2016 Eylül başında yapıldı.
Bir de Cisco sertikalarının devamı olan sertifikaları almak için alt sertifikaları alma zorunluluğu var(Hepsinde olmayabiliyor.)Misal CCNP olmak için CCNA olmak zorundasınız. Benim tavsiyem CCNA alın 3 yılın sonuna doğru CCNP Switch sınavını verin ve diğer iki CCNP sınavını vererek CCNP olun. Zaten IT sektöründe 8-10 yıl tecrübe edinirseniz, partner vb. gibi sertifika zorunluluğu olan bir yerde değilseniz artık size sertifika bile sormazlar. Tabi Cisco sertifikaları ile birlikte en az MYO veya 4 yıllık bir üniversite mezunu olmalısınız. IT sektöründe alan dışı çok kişi gördüm. Kendini iyi yetiştirmiş işletme mezunu, edebiyat mezunu bir çok insan siz de göreceksiniz ya da görmüşsünüzdür:)
Gelelim nasıl CCNA sertikası alacağız. Öncelikle iyi bir eğitim kurumundan eğitim almanızı tavsiye ediyorum. Bunun sebebi ileride CCNP ve CCIE için iyi bir temel atmanız. CCNP konularına bakın yüzde 70’i CCNA konularının tekrarıdır.
İstanbul,Ankara ve İzmir dışında CCNA için eğitim alabileceğiniz pek bir yer bilmiyorum. Varsa alta yorum olarak yazın.

Bu şehirlerin dışında yaşayanlara veya eğitim alma imkanı olmayanlara tarafımca hazırlanan Udemy CCNA 200-125 Eğitimini  (Eğitime sadece 24,99 TL’ye kayıt olmak için gizli pencerede açınız.)  ve CCNA müfredatına uyumlu Ağ Yöneticiliğinin Temelleri isimli kitabımı tavsiye ederim. Düzenli bir şekilde çalışarak 3-4 ayda CCNA alabilirsiniz.
İşin şu tarafı var. CCNA sınavında çıkan veya çıkabilecek sorular İnternette bulunabiliyor. Dump denen bu sorulara çalışarak sınavı geçmeniz çok kolay. Cisco CCNA 220-125 Eğitimini alanlar bu Dumpların güncel haline ulaşabiliyorlar.
Eğitim setindeki dersleri izler ve Packet Tracer ve GNS3 ile uygulamalarını yaparsanız sınavı rahat bir şekilde geçersiniz.
Sınav Pearson Vue sınav merkezlerinde sizin ve sınav merkezinin müsait olduğu gün ve saatlerde oluyor. . Bazen sorular geliyor sınav ne zaman oluyor diye. Sınav sizin istediğiniz zaman oluyor 🙂

Yazıyı baştan sona okumadan lütfen mail atmayın. Çünkü hemen hemen hergün blog sayfamda yazdığım halde aynı konuda sorular geliyor. Gençler okumayı pek sevmiyor. Ama okumayı sevmeyen birinin CCNA olması da pek mümkün değil 🙂 Yine de burada yazmadıklarımla ilgili bir sorunuz olursa cemaltaner at gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

17 yorum

  1. Hocam öncelikle hayırlı akşamlar. Yaşım 23. Ben elektronik haberleşme teknolojisi okuyorum. bunu mühendislik ile tamamlamak istiyordum ama çok vakit kaybı olacak diye düşünüyorum. bir an önce kendimi geliştirip ccna ve ccnp sertifika sınavlarına hazırlanıp iş hayatına atılmak sanki daha anlamlı geliyor. sizce de böyle mi yapmalıyım.

  2. MErhabalar Hocam,
    Udemy yayınladığınız uygun fiyattaki eğitimlerinin için çok teşekkürler. Sİzlerin sayesinde ccna R&S sertifikamı alnım geçen sene. Şimdi de CCNA wireless sınavına hazırlanıyorum. Bir çok kaynağı bitirdim. Ancak sınava girmeden sınav soruları(dump) inceliyorum. Kesin bi kaynak bulamadım. Bu konuda bir öneriniz olabilir mi?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*