Güvenli online alışveriş için 10 ipucu

Yıl sonu yaklaştıkça online alışverişin giderek artması, kullanıcıların kredi kartı ya da hesap bilgilerini çalmaya çalışan siber suçluların iştahını kabartıyor. İşte size güvenli online alışverişi için altın değerinde 10 ipucu.

1.    Alışverişe başlamadan önce bilgisayarınıza bakım yapın: İnternet tarayıcınızı, işletim sisteminizi ve güvenlik yazılımınızı güncelleyin. Bu güncellemeler zararlı yazılımlara ve dolandırıcılıklara karşı sizi koruyacaktır.  Sisteminizi ücretsiz olarak zararlı yazılımlara karşı tarayabilirsiniz: www.eset.com/tr/online-scanner.

2.    Tanınmış siteleri tercih edin: Ürünler hakkında detaylı bilgi sağlayan, teslimatta sorun yaşatmayan ve kendini kanıtlamış internet sitelerinden alışveriş yapın.

3.    İnanılmaz tekliflere inanmayın: Eğer teklif gerçek olamayacak kadar güzel ise büyük ihtimalle gerçek değildir. Örneğin revaçta olan bir üründeki inanılmaz indirim teklifi, ne kadar çekici olsa da uzak durmanızda fayda var. İndirim yapan her firma dolandırıcıdır demiyoruz ama kendinize, bu kadar da olur mu, diye sorun.
4.    Güvenli transfer talep edin: Çevrimiçi alışveriş sırasında sipariş bölümüne geldiğinizde internet sitesinin SSL kullandığından emin olun. Sitenin bu tür güvenlik standardı kullandığı birkaç şekilde anlaşılır: Web adresinin başında http yerine https ifadesi görmelisiniz, ayrıca bir de kilit ya da anahtar sembolü bulunabilir. SSL kullanılarak kredi kartı numarası gibi transfer edilen bilgiler korunur ve üçüncü şahıslar tarafından görünemez. Şüpheye düşerseniz sitenin adı ile birlikte “sahte” “dolandırıcı” kelimelerini Google’da aratın. Bu sayede sitenin geçmişi hakkında bilginiz olur.

5.    Halka açık Wi-Fi noktalarında alışveriş yapmayın: Eğer alışveriş yapacaksanız Wi-Fi bağlantısının güvenli olduğundan emin olun. Bağlantı ikonundaki kilit sembolünü arayın. Bu tür ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileriniz çok kolay görüntülenir ve bu da başınıza gelmesini hiç istemeyeceğiniz bir hırsızlık olur. Evinizin dışında Wi-Fi kullanacaksanız VPN ya da PrivateTunnel gibi sanal özel ağ çözümlerini inceleyin.

6.    Çok fazla soru soranlara dikkat edin: Bazı zararlı yazılımlar çevrimiçi dolduracağınız formlara otomatik olarak satır ekleyebilir. Bir site size haddinden fazla soru soruyorsa, örneğin annenizin kızlık soyadı gibi, alışverişi hemen bırakın.

7.    Alışveriş sonrası kredi kartı ekstrelerinizi / hareketlerinizi kontrol edin: Dolandırıldıysanız ilk olarak ekstreden fark edebilirsiniz. Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. Örneğin yurt dışında tatil yapmadıysanız fakat yurtdışındaki bir merkezde harcama yaptığınız görünüyor ise bankanız ile hemen irtibata geçmekte fayda var.

8. Kişisel bilgilerinizi güvende tutun:Siber çetelerin bu denli takipte olduğu yeni yıl döneminde, kişisel bilgilerinizi internet ortamında paylaşmaktan uzak durun. Kişisel bilgilerin kolayca ifşa edilebileceği sosyal platformlar üzerinden kurduğunuz arkadaşlıklarda dikkatli olun. Sosyal platformlarda yer alan kişiler her zaman söyledikleri kişi olmayabilirler.

9. Mobil telefonunuzu internet tehditlerine karşı koruyun:Yılbaşı gibi alışveriş aktivitelerinin çok yoğun olduğu dönemlerde, hırsızlar her zamankinden daha çok fırsat kollar. Bu gibi dönemlerde cep telefonunuzun ve diğer kişisel bilgilerinizin bulunduğu yeri sağlama alın. Mobil cihazlarınızın pin koruması altında olduğundan ve telefonunuz çalındığında, cihazınızı kilitleyebilmenize, kişisel bilgilerinizi silmenize olanak sağlayacak bir güvenlik aplikasyonu kullandığınızdan emin olun.

10. Şifre kullanımlarınızda dikkatli olun:Sahip olduğunuz her online hesap için farklı bir şifre kullanın ve şifrelerinizi düzenli olarak güncelleyin. Cihazlarınız çalındığında ya da kaybolduğunda, siber suçluların tüm şifrelerinizi ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmelerini sağlayacak “şifremi hatırla” linklerini tıklamayın.