Kısa Dersler 2: MAC Adresi Nedir?

Ortam Erişim Kontrolü (MAC-Media Access Control) adresi, Ethernet ortamında iki ana bilgisayar arasında iletişim için kullanılan 48 bitlik bir adrestir. Bu bir donanım adresi olup ağ kartının belleniminde (firmware) saklanmaktadır. MAC adresine fiziksel adres (physical address) ve donanım adresi (hardware address) de denir.

MAC adresi küresel olarak benzersizdir. Her ağ kartı satıcısı, bu 48 bitlik adresin ilk 24 bitini ki buna OUI (Organizationally Unique Identifier ) denir IEEE’den alırlar ve geri kalan 24 biti de kendileri rastgele üreterek ağ kartının  bellenimine yazarlar.

MAC adresleri Hexadesimal (Onaltılık) sayı sistemi ile yazılır . Örneğin;

D8-D3-85-EB-12-E3

Her onaltılık karakter 4 biti gösterir, bu nedenle ilk altı onaltılı karakter satıcıyı temsil eder (buradaki örnekte D8-D3-85  HP’yi temsil eder).

Bilgisayarınızdaki ağ kartının  MAC adresini nasıl öğrenebilirsiniz?

Windows kullanıyorsanız Komut İstemi’ne girin (CMD) Bunun için Windows tuşu ile birlikte R tuşuna basarak açılan pencerede CMD yazıp entere basın. Sonrasında ipconfig / all komutunu kullanın ve ethernet adaptörü ayarları altında Fiziksel adres olarak adlandırılan bir alanı görmelisiniz:

Yukarıdaki çıktıya göre kablolu ağ kartımın MAC adresi C8-D3-FF-EE-D4-EB’dir.

Linux kullanıyorsanız, ifconfig komutunu yazın. MAC adresinizin HWaddress (hardware address) olarak anıldığını görmelisiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*