Cisco Packet Tracer Nedir?

Cisco Packet TracerCisco Networking Academy eğitmen ve öğrencileri için hazırlanmış, gerçek Cisco Router ve Switchlere ihtiyaç duymadan ağ topolojileri oluşturmaya ve adı geçen cihazların konfigürasyonunu yapmaya yarayan bir simülatör programıdır.

Packet Tracer aracılığı ile CCNA ve CCNA Security sınavlarına hazırlık için çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmalarınızda Cisco Router ve Switchleri CLI (komut satırı arayüzü ) aracılığı ile yapılandırabilir, gelişmiş simülasyon özellikleri sayesinde bir paketin tüm ayrıntılarını görebilirsiniz.

Packet Tracer 7.0 versiyonu ile birlikte artık IoT yani Nesnelerin İnterneti bileşenlerini de hazırladığınız topolojilerde kullanabilirsiniz.

Packet Tracer 5.0 sürümünden itibaren aynı yerel ağdaki kullanıcılar (farklı ağlardakilerde olabilir) aynı topoloji üzerinde çok kullanıcılı (multi user) çalışma yani işbirliği imkanına kavuşmuştur. Aynı zamanda eğitmenler etkinlik sihirbazı (Activty Wizard) aracılığıyla öğrencilerin yeterliliklerini tespit edeceği uygulamalar hazırlayabilirler.

Şu an için Packet Tracer Windows ve Linux sistemlerde çalışıyor. Aynı zamanda IOS ve Android için mobil sürümü de bulunmaktadır.

Packet Tracer, yönlendiriciler, anahtarlar ve diğer çeşitli ağ aygıtlarını sürükleyip bırakarak  ağ topolojileri oluşturmanıza olanak tanır. Aygıtlar arasındaki fiziksel bir bağlantı, bir “kablo” öğesi ile temsil edilir. Packet Tracer, RIP , OSPF , EIGRP , BDP gibi temel yönlendirme işlemlerinin yanı sıra geçerli CCNA müfredatının gerektirdiği ölçüde bir dizi uygulama katmanı protokolünü destekler . Sürüm 5.3’den itibaren Packet Tracer, Sınır Ağ Geçidi Protokolünü (BGP) de desteklemektedir.

Sürüm 6.0 ile birlikte  IOS sürüm 15 ve HSRP Protokolü desteği ekledi . Sürüm 6.1.1 ile  çeşitli DHCP, EIGRP ve OSPF komutları için destek ve  Zone-Based Firewall  ilkeleri için geliştirilmiş destek eklendi. Packet Tracer 6.2 sürümünden itibaren, JavaScript ve CSS desteğiyle katıştırılmış bir web sunucusu desteklemektedir.

Cisco Packet Tracer Cisco Networking Academy’ye ücretsiz kayıt olarak indirilebilir. Cisco Networking Academy’ye nasıl ücretsiz kayıt olabilir ve nasıl Packet Tracer’ı indirebilirsiniz bu videoda anlatmıştım.

4 yorum

  1. Merhabalar, cisco packet tracer ile ilgili bir sorum olacaktı.Çok aramama rağmen istatiksel veri toplamayı bulamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı ? nasıl istatistik alabilirim ?(wireshark ile ağ izlerken yaptığımız gibi.) Teşekkür ederim

  2. Merhaba Hocam,
    cisco packet tracer ile ilgili bir sorum olacaktı.Çok aramama rağmen istatiksel veri toplamayı bulamadım. Bu konuda bir bilginiz var mı ? nasıl istatistik alabilirim ?(wireshark ile ağ izlerken yaptığımız gibi.) Teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*