EIGRP Nedir?

EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol-Gelişmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü) Cisco tarafından geliştirilen IGRP(Interior Gateway Routing Protocol)’nin geliştirilmiş halidir. EIGRP ile IGRP’ye bir çok yeni özellik ve teknoloji eklenmiştir. Metrik olarak her ikisi de bant genişliği(bantwidth) ,gecikme (delay), yük (load) ve güvenilirlikten (reliability) oluşan kompozit metrik kullanır. Aşağıdaki tabloda IGRP ve EIGRP arasındaki farklar ve benzerlikler gösterilmiştir.

Özellikler

IGRP

EIGRP

Metrik

Her ikisi de bant genişliği ve gecikmeden oluşan kompoziti metrik kullanır. İstenirse metrik hesabına yük ve güvenilirlikeklenebilir.

Güncelleme Hedef Adresi

255.255.255.255

224.0.0.10

CIDR Desteği

Yok

Var

VLSM Desteği

Yok

Var

Özetleme Desteği

Yok

Var

Kimlik Doğrulaması Desteği

Yok

Var

EIGRP’nin temel özellikleri şunlardır;

Dağıtılmış Güncelleme Algoritması (DUAL-Diffusing Update Algorithm): EIGRP tüm rota hesaplamalarında DUAL algoritmasını kullanır. Bu algoritma döngüsüz ve yedekli rotalar sağlar. DUAL kullanılarak hedef ağa giden tüm yedek rotalar kayıt edilir ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Bu bilgiler topoloji tablosunda tutulur.

Komşu Bitişikliğinin Kurma: EIGRP ile bir yönlendirici kendisine direkt bağlı yönlendiricilerle komşu bitişikliği (neighbor adgency) kurar. Komşu bitişikliklerinin kurulması ve canlı tutulması için Hello mesajı denen mekanizma kullanılır. Hello mesajlarının boyutları küçüktür. Böylelikle büyük boyutlu periyodik güncelleme mesajları gönderilerek bant genişliği boşuna kullanılmamış olur. Komşu bitişiklik bilgisi, komşuluk tablosunda tutulur.

Güvenilir Aktarım Protokolü (RTP -Reliable Transport Protocol) : EIGRP, yönlendiricilerin güncelleme paketleri gönderirken TCP’ye benzeyen RTP isimli güvenli bir protokol kullanır.

Kısmi ve Sınırlı Güncellemeler: EIGRP, RIP gibi her 30 saniyede tüm yönlendirme tablosunu komşu yönlendiricilere göndermez. Bunun yerine sadece rota bilgilerinde değişiklik olduğunda (bir ağın erişilemez olması) veya rota değişikliğinden sadece etkilenen yönlendiricilere güncelleme gönderir.

Hızlı Yakınsama (Convergence): EIGRP, DUAL sayesinde yedek rotalar tuttuğu için rota değişikliklerine çok çabuk uyum sağlar.

EIGRP, Cisco cihazlara özel bir dinamik yönlendirme protokolüydü. 2013 yılında Cisco EIGRP’nin temel özelliklerini RFC olarak yayınladı. Böylelikle diğer üreticiler de yönlendiricilerinde EIGRP çalıştırabileceklerdir.
Bazı kitaplarda EIGRP için hem distance vector hem de link state özellikleri taşıdığı için hibrid protokol denmektedir. Ama Cisco tüm resmi dokümanlarında EIGRP’yi distance vector protokol olarak kabul etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*