Cisco Cihazlarda Periyodik Yapılandırma Yedekleme

 

Cisco cihazlarda gerçekleştirdiğimiz yapılandırmaları yedeklemek hayati öneme sahiptir. Cihazların bir şekilde bozulması sonucunda networkü hemen ayağa kaldırmak için yedek bir cihaz sisteme monte edilir ama yapılandırmayı (config) gerçekleştirmek zaman alır. Bunun yerine yedekteki çalışan yapılandırma dosyasını(running config) yedekten aldığımızda sorunu hızlıca çözmüş oluruz.
Örneğimizde çalışan yapılandırma dosyasının 24 saatte bir yedeklenmesini istiyoruz. Bunun için bir TFTP Server kullanıyoruz. Örnek bir TFTP server ve kullanımı hakkında bu videomu izleyebilirsiniz.

Periyodik yedekleme için Cisco IOS çok kullanışlı bir komut olan  archive komutunu bize sunuyor. Yukarıdaki şekildeki yapıya göre gerekli yapılandırma komutları aşağıda verilmiştir. 1440 dakika = 24 saattir.

Router(config)#archive
Router(config-archive)#path tftp://192.168.1.39/
Router(config-archive)#time-period 1440
Router(config-archive)#write-memory

CCNA R&S sınavına hazırlanıyorsanız veya ağ teknolojileri alanında çalışıyorsanız umarım bu yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur. CCNA R&S sınavına hazırlık için hazırladığım aşağıdaki kaynaklara göz atmak isteyebilirsiniz.

CCNA R&S Görsel Eğitim Seti

Ağ Yöneticiliğinin Temelleri Kitabı (CCNA R&S v3 ile birebir uyumludur)

Udemy GNS3 ile CCNA Lab Videoları Eğitimi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*