Kısa Dersler 1:Bir Switch MAC Adreslerini Nasıl Öğrenir?

Bildiğiniz üzere switchler OSI’nin 2. katmanında çalışır. Bu derste bir switch MAC adreslerini nasıl öğrenir onu göreceğiz. Aşağıdaki şekilde bir anahtara bağlı 3 PC görünmektedir.

three-computers-connected-to-switch

Anahtarlar MAC tablosu olarak isimlendirilen bir tablo tutarlar. Bu tabloda her porta bağlı ağ cihazının MAC adresi kayıtlıdır. Buradaki örnekte PCA, PCB ile iletişim kurmak istesin ve ilk anda MAC tablosu boş olsun. Kaynak adresi AAA ve hedef adresi BBB olan bir ethernet çerçevesi anahtara ulaşır.

switch-incoming-frame
MAC tablosu boş olan anahtar çerçeveyi alınca 1 numaralı portuna AAA adresini yazar. Fakat hedef MAC adresi tabloda yoktur.

switch-learns-mac-address

Bu durumda yukarıda şekilde göreceğiniz üzere gelen çerçeveyi tüm portlarına flood yapar yani taşırır. Çerçeve ağdaki tüm bilgisayarlara ulaşır. Hedef MAC adresi okuyan PCler kendini ilgilendirmiyorsa drop eder çöpe atar. Sadece PCB cevap verir.

switch-mac-address-table

PCB den PCA ya giden çerçeve anahtar üzerinden geçerken anahtar PCB’nin de MAC adresini öğrenir ve tabloya yazar. Bundan sonra PCA,PCB ye çerçeve gönderirken hemen hızlıca anahtar çerçeveleri 1. portundan alıp 2. portuna iletecektir.

Cisco switch kullanılan aşağıdaki yapıda anahtar üzerindeki MAC tablosunu görüntüleyebiliriz.

cisco-switch-three-computers

Ekran Alıntısı

 

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*