FTP ve TFTP Nedir?
FTP (Dosya Aktarım Protokolü – File Transfer Protocol)

FTP, dosyaları bir bilgisayardan diğerine bir TCP ağı üzerinden aktarmak için kullanılan bir ağ protokolüdür. Telnet gibi, bir istemci-ağ mimarisi kullanır; bu, bir kullanıcının uzak bir makinede çalışan FTP sunucusuna erişmek için bir FTP istemcisi kurması gerektiği anlamına gelir. FTP bağlantısını kurduktan sonra, kullanıcı FTP sunucusuna ve FTP sunucusundan dosya indirebilir veya yükleyebilir.

Aşağıdaki örneği düşünün:

Bir kullanıcı, dosyaları Host A’dan FTP sunucusuna aktarmak istiyor. Kullanıcı bir FTP istemcisi programı başlatır (bu örnekte, Filezilla ) ve bağlantıyı başlatır:

Yukarıdaki örnekte, adsız kimlik doğrulaması kullanıldı, bu yüzden kullanıcıdan şifreyi girmesi istenmedi. İstemci artık grafik arayüzünü kullanarak dosyaları FTP sunucusundan ve FTP sunucusuna aktarabilir.

Not
FTP, iki TCP portu kullanır: veri göndermek için port 20 ve kontrol komutları göndermek için port 21. Protokol kimlik doğrulama kullanımını destekler, ancak Telnet gibi, tüm veriler kullanıcı adları ve şifreler dahil olmak üzere açık metin olarak gönderilir.

TFTP (Trivial FTP- Önemsiz Dosya Protokolü)

TFTP, uzak makineler arasında dosya aktarmak için kullanılan bir ağ protokolüdür. FTP’nin sunduğu daha gelişmiş özelliklerden bazılarının bulunmadığı ancak FTP’den daha az kaynak gerektiren basit bir FTP sürümüdür.

Basit olması nedeniyle TFTP yalnızca dosya göndermek ve almak için kullanılabilir. Bu protokol bugün yaygın olarak kullanılmamaktadır, ancak bir yönlendirici yapılandırmasını kaydetmek ve geri yüklemek veya bir IOS görüntüsünü yedeklemek için hala kullanılabilir.

Aşağıdaki örneği düşünün:

Bir kullanıcı, dosyaları ana bilgisayardan yönlendiriciye R1 aktarmak istiyor. R1 bir Cisco cihazıdır ve kurulu bir TFTP sunucusuna sahiptir. Kullanıcı bir TFTP istemci programı başlatır ve veri aktarımını başlatır.

Not
TFTP, kullanıcı kimlik doğrulamasını desteklemez ve tüm verileri açık metin olarak gönderir. İletişim için UDP bağlantı noktası 69’u kullanır.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*